شناخت انواع پسته براساس کیفیت

تفاوت پسته معمولی، دست چین و توچین در چیست؟
پسته میوه ای که می توان آن را از نظر ظاهر، طعم، قیمت و کیفیت به شیوه های مختلفی تقسیم بندی کرد. رایج ترین نوع دسته بندی پسته که در ایران و سایر کشورها وجود دارد، عبارتند از: پسته احمد آقایی، اکبری، فندقی، و کله قوچی. که البته در هر رقم نامبرده می توان پسته را بر اساس تفاوت هایش به گروه های معمولی، دست چین و توچین تقسیم نمود.

که در این مطلب به تفاوت های آن ها می پردازیم و به شما کمک می کنیم بهترین انتخاب را در زمان خرید پسته داشته باشید.
انواع پسته از نظر کیفیت
هر نوع از پسته های احمدآقایی، فندقی، کله قوچی می توانند درجه کیفیت متفاوتی داشته باشند. عواملی مانند اندازه پسته، رنگ، طعم، تعداد پسته دهان بست و … می توانند بر کیفیت آن تاثیر به سزایی داشته باشند. .تفاوت پسته معمولی، دست چین و توچین یکی از مهم ترین ارکان تاثیرگذار بر قیمت پسته می باشد.
نوع اول، پسته معمولی یا پسته آجیلی چیست ؟
پسته معمولی، آجیلی یا در اصطلاح برخی افراد، پسته به حال خود، به پسته ای می گویند که به صورت طبیعی فرآوری می شود. در این نوع پسته وجود ۳ درصد پسته نخودی (یا در لهجه کرمانی، نخودو) و ۵ درصد پسته دهان بست مجاز است. این نوع از پسته ممکن است «دهان جفت» باشند؛ به عبارتی دارای خندانی کمی (که نه می توان گفت دهان بست، و نه خندان) هستند. یا حتی به صورت «یک ور چاک» باشد؛ یعنی خندانی پسته از یک سمت آن باشد. این نوع پسته غالبا صادر می شود و دارای بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد پسته دست چین است .

در شرکت پسته رفسنجان پسته های معمولی ما به صورت دست چین برای مشتری هایمان ارسال می شود و پسته های دستچین ما بعلاوه که دستچین هستند توچین هم هستند.
نوع دوم، پسته دست چین چیست ؟
پسته دست چین که به آن پسته ممتاز نیز می گویند، همان پسته معمولی است، با این تفاوت که افرادی دانه های خراب، دهن بست، و ریز آن را جدا کرده اند و در نتیجه کیفیت بسیار بیشتری را به محصول خود داده ای که قاعدتا هم طعم بهتری دارد و هم شیک و زیباتر است .

کیفیت و طعم پسته دست چین از نوع معمولی آن بیشتر است و نسبتا قیمت بالاتری دارد . یکی از ویژگی هایی که باعث شده است این پسته را ممتاز بنامند، خندان بودن صد در صد دانه های آن است که زیبایی پسته و حس بهتری را در تجربه مزه به انسان منتقل می کند ، و عدم وجود پسته خراب یا دهان بست یکی دیگر از مزایای آن است . البته ناگفته نماند وجود یک تا دو عدد پسته دهن بست یا ریز در یک کیلو از این پسته کاملا طبیعی است.

این نوع پسته برای تهیه انواع آجیل های لوکس به مناسبت های گوناگون، از جمله شب یلدا، عید نوروز و … مورد استفاده قرار می گیرند.

نوع سوم، پسته توچین یا سوپرلوکس
این نوع پسته که بهترین کیفیت و گران ترین قیمت را دارا می باشد، به صورت دانه به دانه توسط افرادی از سایر پسته ها جدا می شوند؛ پسته هایی که کاملا خندان (پسته های یک ور چاک انتخاب نمی شوند)، درشت و سالم با ظاهری کاملا یکدست و یک اندازه باشند. پسته های توچین شده، پسته ای درشت و بی عیب و نقص است، که نسبت به دو نوع دیگر از قیمت بالاتری برخوردار است و در تهیه انواع آجیل های اعیانی به کار می روند.

 

(0) نظرات
کد را وارد کنید reloadrecaptcha