مهمترین بازار پسته ایران کدام کشورها هستند؟

رئیس انجمن پسته گفت: حدود ۱۵۰ هزار تُن صادرات پسته داشته ایم و ارزآوری محصول به طور متوسط شش دلار در هر کیلو است که حدوداً یک میلیارد می‌شود.

محمد صالحی با اشاره به میزان صادرات پسته و ارزآوری این محصول و همچنین مشکلات صادرات پسته گفت: سال محصولی پسته از مهرماه شروع می‌شود و تا مهرماه سال بعد ادامه دارد و سال ۹۹ آخرین برداشت محصول پسته بود.

رئیس انجمن پسته ایران با بیان اینکه میزان محصول و صادرات خوب بوده است، افزود: حدود ۱۶۲ هزار تُن صادرات پسته داشته‌ایم و ارزآوری محصول به طور متوسط شش دلار در هر کیلو است که حدوداً یک میلیارد می‌شود.

وی اظهار کرد: صادرات پسته به کشورهایی از قبیل چین، که بازار بزرگ ماست و همچنین کل اروپا، روسیه، هند و بازارهای عربی صورت می‌گیرد.

صالحی تاکید کرد: مشکلاتی اعم از حمل‌ونقل، تحریم‌ها، بانک‌ها و تعهدات ارزی در زمینه صادرات پسته وجود دارد.

رئیس انجمن پسته گفت: در سال ۱۴۰۰ تولید این محصول، ۲۰ الی ۲۵ درصد کمتر از سال ۹۹ است و این کمبود تولید نرمال است زیر برداشت یک سال کمتر و سال دیگر بیشتر است و به صورت نرمال هر سال این اتفاق می‌افتد و در بعضی از شهرها مقداری سرمازدگی نیز داشته‌ایم و امسال حتی مقداری گرمازدگی هم وجود داشته است.

صالحی بیان کرد: قیمت جهانی پسته حدود ۲۵ درصد نسبت به چهار ماه پیش گران شده است و در داخل کشور به علت نوسانات بالای دلار نمی‌شود قیمت دقیقی اعلام کرد.

(0) نظرات